NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

Laureaci Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego „Perła Powiatu”

W pierwszej edycji konkursu zwyciężyli: 

 

I. Kategoria Firma Roku – Zakłady Chemiczne BOCHEM SP. z o. o. z Działek Suskowolskich w gminie Pionki 

Firma Tadeusza Bogobowicza uznawana jest za lidera rynku klejarskiego w Polsce. Działa od 1991 roku. Firma produkuje szeroki asortyment klejarki, a 60% towaru eksportuje na Ukrainę, Białoruś, Litwę, Chorwację oraz do Niemiec. Spółka jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

 

II. Kategoria Mała Firma Roku – Piekarnia WACYN Ewa Brzezińska, Andrzej Karczewski z Wacyna w gminie Zakrzew.

Firma działa od 1990 roku, jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie piekarni w regionie, przy produkcji nie używa się konserwantów, ani środków chemicznych. Pieczywo jest wytwarzane zgodnie z własnymi recepturami, a chleb gryczany otrzymał pierwszą nagrodę Ministra Zdrowia.

 

III. Kategoria Produkt Roku – „MIODY PSZCZELE ODMIANOWE” – Adam Pysiak z Golędzina w gminie Zakrzew

Adam Pysiak bartnictwem zajmuje się od 40 lat. Obecnie prowadzi liczącą 70 rodzin pszczelich wędrowną pasiekę nastawioną na produkcję miodów tzw. odmianowych – rzepakowych, wielokwiatowych, gryczanych i spadziowych. W sezonie pozyskuje ok. 5 miodów odmianowych, a nowością jest miód pozyskiwany z soków malinowych oraz żurawinowych.

 

IV. Kategoria Gospodarstwo Rolne –  Produkcja zwierzęca i roślinna (trzoda chlewna w cyklu zamkniętym) – Marek Jabłoński z Pakosławia w gminie Iłża 

Marek Jabłoński z Pakosławia prowadzi gospodarstwo 58 – hektarowe nastawione na produkcję roślinną i chów tuczników.  W 2011 roku hodowla tuczników wyniosła 250 sztuk, która była prowadzona wyłącznie na paszach własnych. Plony zbóż są przeznaczane na produkcję zwierzęcą wyniosły ok. 180 ton, które zostały zebrane z powierzchni 49 ha. Jest także jednym z największych producentów ziemniaków konsumpcyjnych w naszym regionie. W ubiegłym roku ich zbiór wyniósł ok. 400 ton. Gospodarstwo jest prowadzone pod nadzorem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

V. Kategoria Małe Gospodarstwo Rolne – Szkółkarstwo – Sadownictwo  – Michał Grzelak ze Skaryszewa.   

Zwycięzca prowadzi gospodarstwo o powierzchni 7,3 ha i zajmuje się produkcją roślinną taką, jak szkółkarstwo ozdobne oraz sadownictwo. Na terenie gospodarstwa znajdują się nowoczesne budynki gospodarcze oraz ogród pokazowy.

 

Nagroda specjalna – Stadnina „HUBERTUS” Sp. z o. o ze Skaryszewa

Kapituła przyznała także nagrodę specjalną Stadninie „HUBERTUS” Sp. z o. o prowadzoną przez Mariusza Wójcickiego. „HUBERTUS” za działalność prospołeczną oraz charytatywną. Na terenie stadniny są prowadzone zajęcia z hipoterapii. Jest to forma rehabilitacji poprawiająca rozwój ruchowy, sensoryczny, psychiczny oraz społeczny u niepełnosprawnych osób. Dodatkowo prowadzi różnorodną działalność z pożytkiem dla miłośników sportów, pikników rodzinnych i całorocznych kontaktów z przyjaznymi ludziom zwierzętami, jakimi są konie.

 

Celem Konkursu Gospodarczego Perła Powiatu było wyróżnienie produktów, firm i gospodarstw rolnych mających swoje siedziby na terenie powiatu radomskiego, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne w roku 2011.

 

Zgłoszenia oceniała pięcioosobowa kapituła w składzie: przewodniczący starosta Mirosław Ślifirczyk oraz członkowie: wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Majkusiak, wiceprezes Zarządu Izby Przemysłowo Handlowej Ziemi Radomskiej, Katarzyna Owczarek, Rektor Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego Mirosław Luft i kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Stanisław Szymański.

 

Źródło: www.radompowiat.pl, www.cozadzien.com.pl

Copyright by Paweł Słabik