NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W ciągu jednego tygodnia, w dniach 12-18.11.2012, ludzie na całym świecie skupią swoją uwagę na idei przedsiębiorczości. Polska po raz piąty przyłącza się do organizacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W tegorocznej edycji ŚTP udział bierze ponad 125 państw.
 
Uroczysta inauguracja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyła się 8 listopada w siedzibie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan w Warszawie. Podczas inauguracji został przedstawiony harmonogram ŚTP 2012 oraz odbyło się podsumowanie krajowego etapu konkursu Get In The Ring. Głównym partnerem polskiej edycji została firma Amway Polska, która promuje przedsiębiorczość, dając szanse osobom aktywnym na łatwe założenie własnej firmy.
 
Inauguracja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości była również okazją do zaprezentowania wyników badań przygotowanych przez firmę Amway, dotyczących przedsiębiorczości młodych ludzi w Polsce i Europie. Polska może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników osób pozytywnie nastawionych do samozatrudnienia (73%) w Europie. Wyróżniają się zwłaszcza młodzi, w wieku 15 – 29 lat, spośród których aż 62% wyobraża sobie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W porównaniu do 2011 roku, pozytywne nastawienie do samozatrudnienia w Polsce wzrosło aż o 5%.

W ramach inauguracji odbyła się też debata na temat przedsiębiorczości z zaproszonymi gośćmi. Wśród panelistów znaleźli się Jacek Aleksandrowicz z Fundacji Polska Przedsiębiorcza, Daniel Hall- Drugi Sekretarz Sekcja Polityczno- Ekonomiczna, Szymon Kurzyca – ekspert Lewiatan Business Angels oraz Anna Pietrzak z firmy Amway Polska. Podczas rozważań na temat przedsiębiorczości młodych Polaków, wszyscy goście zgodnie stwierdzili, że jednym z ważniejszych czynników wpływających negatywnie na nastawienie do pracy na własny rachunek to klimat istniejący w Polsce. Polacy przejawiają tendencję do narzekania, zwracania uwagi przede wszystkim na trudności i bariery, zamiast na szanse i możliwości.
 
Damian Hall podkreślił również, że brakuje nam trochę odwagi. Młodzi Polacy w przeciwieństwie do ich rówieśników w USA boją się porażki, przez co trudno im zaryzykować i zrobić pierwszy krok w stronę własnej działalności. Anna Pietrzak przedstawiła potrzebę wzmocnienia kompetencji miękkich i kreatywności młodych oraz konieczność wczesnej edukacji ekonomicznej, która pozwoli pokonać wiele barier dotyczących zakładania własnej działalności gospodarczej. Jacek Aleksandrowicz stwierdził, że Polska jest dobrym miejscem na tworzenie sturtupów, ponieważ w porównaniu z krajami Europy Zachodniej występują w Polsce nisze, które można zapełnić, ponadto mamy największy dostęp do środków unijnych. Natomiast reprezentant Business Angels zwrócił uwagę na błędne myślenie młodych przedsiębiorców, według niego za dużą wagę przywiązują oni do produktu, a za małą do rynku, na którym produkt ten ma się sprzedawać. Podsumowując, nasz kraj ma potencjał na bycie liderem w kwestii przedsiębiorczości, potrzeba nam jednak więcej pozytywnego podejścia i kształcenia ekonomicznego już od najmłodszych lat. Jedną z inicjatyw, która może pomóc wprowadzić te zmiany w życie jest Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.
 
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to szansa na odnalezienie inspiracji, zdobycie praktycznych umiejętności oraz możliwość spotkania z praktykami biznesu i zdobycia kontaktów, które z pewnością przydadzą się do rozwoju własnej kariery zawodowej.
 
Wachlarz wydarzeń tworzących ŚTP jest niezwykle szeroki: od merytorycznych szkoleń i wykładów, poprzez konferencje i spotkania z przedsiębiorcami, po wystawy, przedstawienia i happeningi. Ich cel to pomoc w odnalezieniu odpowiedzi na pytania: jak funkcjonować na rynku, jak być innowacyjnym i wyznaczać trendy, a nie tylko za nimi podążać.
 
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości uzyskał poparcie m.in.: prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baracka Obamy, premiera Wielkiej Brytanii – Davida Camerona, premiera Izraela – Benjamina Netanyahu, a także prezydenta Portugalii czy premiera Kanady. W Polsce Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Komisja Europejska.

Copyright by Paweł Słabik