NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

kupuj swiadomie

Rozpoczęcie działalności innowacyjnej

 Rozpoczęcie działalności innowacyjnej

Rozwój młodej, innowacyjnej firmy jest dziś prosty jak nigdy wcześniej. Po raz pierwszy w historii polskiej gospodarki nie brakuje pieniędzy na wsparcie przedsiębiorców. Szczególnie interesujące mogą być fundusze zalążkowe, które mają do dyspozycji obecnie niemal 500 mln zł na wsparcie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości! Przedsiębiorcy mogą liczyć też na dotacje na rozwój biznesu w Internecie, wsparcie z urzędu pracy, a także na pożyczkę z jednego z funduszy pożyczkowych.

Rejestracja działalności gospodarczej

Założenie firmy jest dziś tak proste, jak jeszcze nigdy wcześniej – wszystkie formalności można załatwić przez Internet i to nawet wtedy, gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego. Wystarczy wejść na strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, by w prosty i nieskomplikowany sposób założyć działalność gospodarczą. Drogą elektroniczną można też zmienić zakres prowadzonej działalności, zawiesić ją lub wznowić.

Założenie firmy to jednak dopiero początek. Pomysł na biznes, zanim przerodzi się w komercyjną ofertę, musi przejść skomplikowaną drogę. Praca nad nową usługą czy produktem także wymaga czasu i kapitału, zwłaszcza gdy będzie się wiązać z przeprowadzeniem badań technicznych i rynkowych, wyprodukowaniem serii testowej i prototypu, uruchomieniem marketingu.

Gdzie szukać środków finansowych na założenie firmy?

W pierwszej fazie budowania naszej firmy szukając zwracamy się do czterech grup kapitałodawców, których Amerykanie określają mianem 4F tj. Founders (założyciele), Family (rodzina), Friends (przyjaciele), Fools (głupcy). Co jednak jeżeli żadna z osób z wymienionych grup nie chce wyłożyć kapitału na realizację naszego pomysłu? Gdzie szukać środków?

Proponujemy w pierwszej kolejności zapoznać się z ofertą dostępną w programach unijnych:

 • Działanie 3.1 – Inicjowanie działalności innowacyjnej z POIG
 • Działanie 8.1 – Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej z POIG
 • Działanie 6.2 – Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia z POKL
 • Działanie 3.1.2 – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Następnym krokiem powinno być przeanalizowanie oferty jaką do przedsiębiorcy kierują różnego rodzaju instytucje finansowe:

 • fundusze pożyczkowe
 • fundusze poręczeniowe
 • Europejski Fundusz Inwestycyjny
 • Inicjatywa JEREMIE

Warto również zapoznać się z pożyczką na innowacje, które udziela PARP.

Gdzie szukać „pierwszej pomocy”?

Pomocą i radą początkującym przedsiębiorcom służy rozbudowana, ogólnopolska sieć Krajowego Systemu Usług. Ponad 150 ośrodków podpowie jak założyć firmę, jak się rozliczyć z urzędem skarbowym i ZUS-em, jaką wybrać formę prawną dla nowo zakładanej firmy, a także pomoże w szukaniu finansowania. Warto też zwrócić uwagę na usługi doradcze, dedykowane poszczególnym klientom PK KSU:

– asystę w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, gdzie konsultanci PK KSU poprowadzą przyszłego przedsiębiorcę przez wszystkie elementy związane z zakładaniem własnego biznesu. W szczególności skonsultują profil planowanej działalności gospodarczej oraz pomogą w przygotowaniu biznesplanu i zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji. Usługa kończy się złożeniem przez klienta wniosku o wpis do CEIDG. Asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej jest usuługą płatną, dofinansowaną do 90%. Koszt dla klienta wynosi ok. 160 zł netto;

– asystę w prowadzeniu działalności gospodarczej , która to usługa skierowana jest do już działających przedsiębiorców. Obejmuje ona doradztwo w 4 podstawowych obszarach działalności firmy, tj.:

 • formalno-prawne obowiązki związane z prowadzeniem firmy;
 • marketing przedsiębiorstwa;
 • organizacja firmy;
 • źródła finansowania dedykowane przedsiębiorcom.

Usługa doradcza asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej, jest usługą odpłatną, dofinansowaną do 90%. Koszt dla klienta wynosi ok. 240 zł netto.

Biblioteka Portalu Innowacji

Początkujący przedsiębiorca może także sięgnąć po jeden z wielu e-booków przygotowanych i wydanych przez PARP. Najwygodniej będzie Państwu skorzystać z Biblioteki Portalu Innowacji, gdzie dzięki przyjaznej dla użytkowników aplikacji szybko można odnaleźć interesującą pozycję. Biblioteka jest aktualizowana na bieżąco i stanowi duży zasób informacji na temat rozpoczynannia i prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o innowacji. Ze względów technicznych uruchomienie aplikacji w oparciu o którą działa Biblioteka może zająć kilka sekund.

Publikacji wydawane nakładem PARP można również znaleźć na portalu Web.gov.pl oraz na stronach PARP.

Autor tekstu: Redakcja Portalu Innowacji

Copyright by Paweł Słabik