NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

Kongres Szlaków Kulinarnych Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

Propagowanie idei Sieci Dziedzictwa Kulinarnego to oferowanie mieszkańcom i turystom wybornej w smaku, wyjątkowej regionalnej żywności. Wpisuje się to świetnie w działania Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”, którego jednym z zadań jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych zasobach surowców. Sztuka kulinarna jest cząstką kultury każdego narodu. W naszej domowej kuchni przygotowujemy tradycyjne potrawy sporządzane z receptur, które przetrwały od pokoleń. Podtrzymywanie tych tradycji w oparciu o produkty tradycyjne i lokalne daje olbrzymie możliwości i stwarza szanse dla rozwoju regionu i jego mieszkańców.

 

Dlatego właśnie Stowarzyszenie Razem dla Radomki w dniu 22 listopada 2018 zorganizowało I Kongres Szlaków Kulinarnych Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, realizowany w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Kongres odbył się w Sali szkoleniowej Hotelu Karo z Mleczkowa, który jest Członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. W kongresie uczestniczyło ponad 50 osób.

 

Zamierzeniem LGD „Razem dla Radomki” jest szerzenie wiedzy dotyczącej produktów lokalnych i tradycyjnych oferowanych przez członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza. Kongres skierowany był z jednej strony do Członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, którą współtworzą: restauratorzy u których klienci zawsze znajdą potrawy wyraźnie powiązane z regionem, stanowiące część kulturalnego dziedzictwa regionu i wzmacniające wizerunek regionalnej żywności. Przetwórcy żywności, którzy ułatwiają konsumentom i turystom znalezienie regionalnej żywności w sklepach. Rolnicy sprzedający własne produkty do restauracji, przetwórców żywności lub bezpośrednio konsumentom tworząc w ten sposób regionalną sieć producentów, sklepów i restauracji opartych na regionalnej żywności. Z drugiej strony zaproszeni zostali przedstawiciele PTTK które posiada własną kadrę – przewodników turystycznych, instruktorów krajoznawstwa i ochrony przyrody oraz przodowników turystyki kwalifikowanej (pieszej, górskiej, rowerowej, kajakowej, motorowej, jeździeckiej i narciarskiej, dlaczego nie kulinarnej?). Blogerzy kulinarni opisujący na swoich blogach internetowych podróże kulinarne, czy zamieszczający przepisy, gdzie pojawiają się komentarze o tym, w jakich warunkach ktoś zetknął się z daną potrawą, jakie jest jej pochodzenie.

 

Inauguracji kongresu dokonał Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Pan Radosław Rybicki, oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Lokalnej Grupa Działania „Razem dla Radomki” Pan Cezary Adam Nowek, który powitał przybyłych gości.

 

Następnie Pan Radosław Rybicki przeprowadził prelekcję dotyczącą Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Europie i na Mazowszu,. Kolejnymi zaproszonymi prelegentami przybliżającymi nam wiedzę o sieciowaniu i funkcjonowaniu szlaków kulinarnych na Mazowszu, byli:

  • Cezary Adam Nowek Prezes LGD „Razem dla Radomki”, którego prelekcja dotyczyła produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych jako podstawy do rozwoju Sieci Dziedzictwa Kulinarnego „Doliny Radomki”,
  • Pani Bożena Polak – Stojanowa – Prezes Fundacji Mazowiecka Micha Szlachecka, która wspólnie z Panią Małgorzatą Borkowską z Dworu Mościbrody opowiedziały nam o Szlaku Mazowieckiej Michy Szlacheckiej,
  • Pani Małgorzata Dąbrowska, która przybliżyła nam wiedzę na temat Wareckiego Szlaku Jabłkowego – Jabłkowa Warka,
  • Pan Paweł Wieczorek z Winnicy Wieczorków – przedstawił producentów na Szlaku Kulinarnym Południowego Mazowsza,
  • Pan Arkadiusz Janus – manager Hotelu Karo, oraz Pan Patryk Jędrusik – szef kuchni restauracji Karo przedstawili temat: Restauracja – w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze na Szlaku Kulinarnym Południowego Mazowsza.

 

Przerwa kawowa to dobry moment, aby posmakować produktów lokalnych producentów: Soków Smaczek z Doliny Radomki z Gospodarstwa Sadowniczego Pani Moniki i Tomasza Bankiewiczów z Komorowa, Skrzyneckich serów kozich Pani Grażyny Połczyńskiej ze Skrzynna, Dżemu z papryki – z Catering Camelot Pani Elżbiety Bień z Cerekwi, pieczywa z Piekarni Wacyn z Wacyna, smakowitych pączków i szarlotki z restauracji Pod Różami z Jedlni Letnisko Pani Natalii Różańskiej, Miodów z Pasieki Pana Łukasza Murawskiego z Woli Wacławowskiej, Win z Winnicy Wieczorków z miejscowości Borek, oraz Miodów z Pasieki Pana Edwarda Pysiaka z Chruślic, Bezy a’la Maciejka z musem malinowym z Pizzeria & Caffe z Marianowic, Kremu paprykowego z pieczonej papryki z Restauracji Karo z Mleczkowa, Wędlin z firmy Wędliny Wiejskie – Wyrób Agnieszka Drużdżel i Piotr Drużdżel z Gulina, Serów z Gospodarstwa Pani Ludwiki Nowak z Wrzosu.

 

Podczas kongresu odbył się poprowadzony przez Prezesa LGD „Razem dla Radomki” – Panel ekspertów. Międzysektorowa debata dotycząca funkcjonowania i rozwoju Sieci Dziedzictwa Kulinarnego na Mazowszu. Uczestnikami dyskusji byli przedstawiciele sektorów: samorządowego, gospodarczego i społecznego: Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Pan Radosław Rybicki, Pani Anna Siewierska z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddziała Radom, przewodnik turystyczny – Pan Jacek Junak, producent żywności – Pani Monika Bankiewicz, restaurator – Pani Natalia Różańska oraz Pani Aleksandra Wieczorek z Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”.

 

Na zakończenie kongresu uczestnicy sformułowali wnioski i rekomendacje, oraz wyrazili chęć udziału w kolejnym II Kongresie Szlaków Kulinarnych Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.

 Copyright by Paweł Słabik