NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

kupuj swiadomie

Polskie innowacje – Hit opatrunkowy

W ramach cyklu Polskie Innowacje, Portal Innowacji przedstawia kolejny projekt wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości, który może stać się hitem na rynku medycznym.
 
Aktualnie jesteśmy świadkami narastającej liczby pacjentów, których częstym problemem zdrowotnym, będącym konsekwencją chorób cywilizacyjnych, są trudno gojące się przewlekłe rany skóry. Tylko 50% owrzodzeń o podłożu żylnym goi się w ciągu 4 miesięcy, a częstość nawrotów na przestrzeni roku wynosi około 15%. Podłożem około 80% ran przewlekłych kończyn dolnych jest przewlekła niewydolność żylna. Szacuje się, że w Polsce występuje ona u 47% mężczyzn i 37% kobiet. Owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej to kolejny masowy problem, czego wyrazem są liczne zachorowania na cukrzycę.

Środkiem zaradczym na te dolegliwości jest opracowany przez prof. Jana Szopę-Skórkowskiego, wg własnej technologii, nowy opatrunek Lenplast.
Opatrunek wytworzony jest z włókien lnianych nowej generacji, które jak podkreśla prof. J. Szopa-Skórkowski „mają tę wyższość nad obecnie stosowanymi włóknami bawełnianymi, że są bioaktywne”. Stanowią osłonę i zabezpieczenie rany przed środowiskiem zewnętrznym, co jest niezmiernie istotne z uwagi na skłonność do nadkażeń i osłabioną odporność chronicznych ran na zakażenia. Z drugiej strony, niemniej istotna jest stymulacja naturalnych procesów oczyszczania rany, co realizowane jest przez duże stężenie antyoksydantów, wymywanych z opatrunku. Jak podkreśla autor projektu „takie funkcje również spełniają lniane opatrunki LENPLAST”, wspomagając naturalne etapy gojenia: w fazie wysiękowej, z uwagi na dużą higroskopijność, wchłaniają wysięk, przez co zmniejszają ryzyko infekcji oraz wtórnych zakażeń”. Właściwości opatrunków lnianych, jak zauważa prof. J. Szopa-Skórkowski,„powodują w fazie ziarninowania ochronę młodej tkanki przed wysychaniem, uszkodzeniem i infekcją oraz zapobiegają tworzeniu włóknika; w fazie naskórkowania utrzymują optymalny poziom wilgoci, ułatwiający migrację komórek epithelium chroniąc tkankę przed uszkodzeniem”.

 
Według prof. J. Szopy-Skórkowskiego „opatrunek LENPLAST może być stosowany do wspomagania leczenia wszystkich uszkodzeń ciała, w tym również powstałych na skutek urazów fizycznych i chemicznych”. Chroniczne rany posiadają rożne przyczyny, ale najczęściej spotykane powstają na skutek owrzodzeń żylnych, miażdżycy, zespołu stopy cukrzycowej i odleżyn. Rzadziej występują chroniczne rany immunologiczne, hematologiczne i owrzodzenia nowotworowe.

Czytaj więcej

Category: Bez kategorii

Copyright by Paweł Słabik