NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

kupuj swiadomie

Polskie innowacje cz. 6 – Innowacyjne wykopki

W ramach cyklu Polskie Innowacje, Portal Innowacji przedstawia kolejny projekt wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Tym razem jest to kombajn do zbioru warzyw korzeniowych, który dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wysokim walorom użytkowym, wyprzedza technologicznie zaawansowane konstrukcje zagraniczne.
 
Powierzchnia uprawy i produkcja warzyw korzeniowych w Polsce, w tym marchwi, pietruszki i cebuli, w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła. Gospodarstwa warzywnicze są na ogół dobrze wyposażone w sprzęt do uprawy gleby, nawożenia i ochrony roślin – zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w zakresie wyposażenia w specjalistyczny sprzęt do zbioru warzyw. W tym celu, w większości gospodarstw wykorzystywane są zwykłe kopaczki lub pługi jednoskibowe, co ma znaczący wpływ na wysoki udział robocizny w procesie zbioru.
 
„Dotychczasowe niedogodności rozwiązuje nowy kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw”– zapewnia współautor projektu, prof. Tadeusz Pawłowski. Został on wdrożony przez firmę Akpil, jako wynik projektu realizowanego wspólnie z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych.
Kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw (fot. PIMR i PPHU Akpil)
 
Profesor T. Pawłowski podkreśla, że „prace badawczo-rozwojowe zrealizowano w znacznej mierze przy użyciu wysoko zaawansowanych technik komputerowych. Przeprowadzono także wirtualne modelowanie i szczegółowe komputerowe analizy inżynierskie”.

Czytaj więcej

Category: Bez kategorii

Copyright by Paweł Słabik