NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

Dzień Polskiej Żywności: Gospodarstwo Rolne Państwa Pysiak

pysiak

25 sierpnia obchodzimy Dzień Polskiej Żywności, wydarzenie które ma przypomnieć o tym, jak bogata jest oferta polskich producentów wyrobów spożywczych. Termin obchodów Dnia nie został wybrany przypadkowo, albowiem koniec sierpnia to tradycyjnie czas dożynek, gdy rolnicy świętują zbiory, a na straganach jest dostępny bogaty wybór świeżych polskich warzyw i owoców. Jest to też świetna okazja do poszukiwań lokalnych smaków, powrotu do dań z czasów dzieciństwa, a także … unowocześnienia codziennej kulinarnej klasyki. Dlatego w tym tygodniu zaprezentujemy Państwu producentów najlepszej żywności z terenu gmin tworzących LGD „Razem dla Radomki”.

Wyroby wędliniarskie wytwarzane w Gospodarstwie Państwa Pysiak to wyśmienite i wielokrotnie nagradzane w ogólnopolskich konkurach wyroby wędliniarskie posiadające blisko 100 letnią tradycję produkcji w Zdziechowie – małej miejscowości położonej w gminie Zakrzew. Produkcję wyśmienitego i wielokrotnie dziś nagradzanych wędlin rozpoczął Pan Józef Pysiak, który w latach 20-tych XX wieku przygotowywał rozmaite wyroby wędliniarskie na stół dziedzica w Cerekwi.

 

Wśród dostarczanych produktów był również salceson wizytowy – wyrób wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wytwarzany był przez Pana Józefa już wiele lat wcześniej w przydomowej masarence. Jak wspomina Pan Wojciech Pysiak – były to wytwory, które charakteryzowały się wyjątkowym smakiem i jakością, gdyż tylko takie cenił sobie miejscowy ziemianin i w ten sposób musiały być przygotowywane. Przez ten okres prawie 100 lat wyroby wędliniarskie produkowane były w niezmienionej postaci. Od 2006 roku produkowane są na szerszą skalę w Gospodarstwie Rolnym Wojciecha i Elżbiety Pysiak, które wielokrotnie za swoje wyroby zostało nagrodzone. Wędliny wytwarzane są z myślą o klientach, którzy cenią sobie wyjątkową jakość, tradycyjną recepturę i smak wytwarzanego produktu.

Gospodarstwo Państwa Pysiak – to nowoczesny obiekt spełniający wszystkie standardy i wymogi weterynaryjno-sanitarne oraz dobrostanu zwierząt, który został rozbudowany i powiększony dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach środków unijnych. Jest to gospodarstwo, które cały czas się rozwija. W 2002 rok zbudowana została chlewnia, a od 2006 roku wytwarzane w masarni wyroby wędliniarskie – sprzedawane są na szerszą skalę, w 2 punktach stacjonarnych na terenie Radomia. Mimo ograniczonej produkcji wędliny są produktami o wysokiej renomie i rozpoznawalności na rynku wojewódzkim, o czym świadczą liczne wyróżnienia przyznane dla produktów wędliniarskich. Wyjątkowość smaku i tradycyjną recepturę poświadczają liczne wyróżnienia. Salceson wizytowy jest zdobywcą nagrody głównej przyznanej w 2009 r. przez Zarząd Województwa Mazowieckiego – "Polski Producent Żywności 2009". W 2012 r. dzięki wnioskowi przygotowanemu przez LGD "Razem dla Radomki" uzyskał wpis na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rok później – Szynka Zdziechowska – kolejny specjał ze Zdziechowa uzyskała wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Gospodarstwo Rolne Państwa Pysiak może poszczycić się tytułem Mistrzów Krajowych Agro Ligi 2008 w kategorii Rolnicy, tytułem Mistrza Województwa Mazowieckiego, nagrodą Produkt Roku 2009 r. przyznaną przez Galę Biznesu Ziemi Radomskiej, oraz nagrodą Gospodarczą „Granitowy Tulipan” przyznaną przez Izbę Przemysłowo – Handlową Ziemi Radomskiej za „Wyroby wędliniarskie” w kategorii Produkt Roku 2009 r. , jak również tytułem „Polskiego Producenta Żywności 2009”.

 

Więcej informacji o wyrobach wędliniarskich znajdą Państwo
na naszej Stronie Internetowej.

Category: Bez kategorii

Copyright by Paweł Słabik