NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

Wyniki sondażu o powietrzu na Mazowszu

W celu poznania opinii mieszkańców województwa mazowieckiego na temat jakości powietrza w województwie, a także zlokalizowania obszarów wymagających podjęcia dodatkowych inicjatyw, w grudniu 2018 r. Instytut Badawczy IPC na zlecenie Województwa Mazowieckiego zrealizował badanie ankietowe.

 

Na wsi oddycha się lepiej!

Ponad połowa respondentów oceniła jakość powietrza pozytywnie. Ogólna ocena jakości powietrza w miejscu zamieszkania była związana z wielkością zamieszkiwanej miejscowości. Na wsiach, aż 80 proc. ankietowanych jakość powietrza oceniło pozytywnie (w tym 17 proc. uznało ją za bardzo dobrą). W miastach liczących więcej niż 100.000 mieszkańców, odsetek osób pozytywnie oceniających jakość powietrza spadł trzykrotnie w stosunku do wsi (27 proc.), a jako bardzo dobrą ocenił jakość powietrza tylko jeden na stu uczestników badania.

 

Spadek jakości powietrza, a sezon grzewczy.

Mieszkańcy Mazowsza dostrzegają spadek jakości powietrza w swoim miejscu zamieszkania, następujący wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Aż 64 proc. badanych wskazuje, że w okresie jesienno-zimowym powietrze jest złe i bardzo złe. Najgorzej sytuacja przedstawia się w większych miastach – to, czym oddychamy, pozytywnie ocenia zaledwie jedna piąta ankietowanych. Tymczasem Polska ma najgorsze powietrze w całej UE, stężenia pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu często przekraczają dopuszczalne normy.

 

Smog, czy nie smog?

Niemal wszyscy uczestnicy badania zadeklarowali, że spotkali się z terminem „smog” i rozumieją jego znaczenie. Blisko 48 proc. uczestników badania, głównie mieszkańców wsi i małych miast, dostrzega w swojej okolicy problem spalania odpadów w przydomowych kotłowniach. Zdaniem większości to właśnie kotłownie domowe zajmują niechlubne pierwsze miejsce wśród głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza (76 proc.). Jednakże, na podium niesłusznie znalazły się zakłady przemysłowe i elektrownie (72 proc.), gdyż ich szacunkowy wpływ na Mazowszu to ok. 10 proc. Trzecie miejsce to transport (62 proc.). Ze smogiem komunikacyjnym borykają się przede wszystkim duże miasta.

 

Raport z badania ankietowego
Źródło: mazovia.pl

Category: Bez kategorii

Copyright by Paweł Słabik