„Chroniąc rośliny – chronisz życie” (ang. Protecting Plants, Protecting life) to oficjalne hasło obchodów, które wpisuje się w główne przesłanie Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Otóż nadrzędnym celem IYPH 2020 jest podniesienie świadomości ludzi na całym świecie na temat tego, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin może przyczynić się do wyeliminowanie głodu, zmniejszenia ubóstwa, ochrony środowiska i pobudzenia rozwoju gospodarczego.
Rezolucja o ustanowieniu roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin została przyjęta w Rzymie, 5 lipca 2017 r., w czasie 40. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Taką inicjatywę w 2015 r. zgłosiła Finlandia. Propozycja otrzymała zdecydowane poparcie Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC), Organizacji ds. Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) oraz 73. Zgromadzenia Ogólnego ONZ.Ogłaszając rezolucję, Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło FAO, wraz z Sekretariatem IPPC, do sprawowania funkcji głównej agencji odpowiedzialnej za prowadzenie działań, a do rządów, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego wystosowało wezwanie do zaangażowania się w tę inicjatywę na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym.W 2020 roku, na całym świecie odbędzie się tysiące wydarzeń poświęconych tematyce zdrowia roślin.
Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin jest międzynarodowym traktatem, który wszedł w życie w 1952 r. i stanowi ramy ochrony światowych zasobów roślin przed stratami powodowanymi przez szkodniki. Obecnie organizacja zrzesza 183 członków. Polska jest sygnatariuszem Konwencji od 1996 r.