NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

Archiwum Luty 2013

02.02.2013

W ramach cyklu „Polskie innowacje”, w tym tygodniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawia kolejny projekt wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Niniejszy produkt to innowacyjne urządzenie elektroniczne składające się z układu kamer, modułu dźwiękowego oraz procesora, wspomagające poruszanie się osoby niewidomej. Komunikuje się z komputerem przez port USB, a jego elementy są wbudowane w oprawę okularów. Prototyp urządzenia jest elementem systemu dźwiękowego, którego docelowym zadaniem jest ostrzeganie o przeszkodach dla osoby niewidomej.
 
Działanie interfejsu polega na pasywnym poznaniu otoczenia (nie emituje światła lasera lub ultradźwięków). „Dzięki rejestracji obrazów stereoskopowych jest możliwe wyznaczenie odległości dzielącej użytkownika systemu od różnego rodzaju przeszkód”, twierdzi współautor projektu, mgr inż. Bartosz Ostrowski. Zastosowane kamery rejestrują obrazy synchronicznie, które przesyłane są do komputera, gdzie następuje ich analiza. Moduł dźwiękowy zawiera stereofoniczne słuchawki oraz mikrofon przeznaczone do komunikacji użytkownika z systemem. Bartosz Ostrowski podkreśla również, że „urządzenie umożliwia śledzenie położenia wykrytych metodami obrazowymi przeszkód niezależnie od ruchu głowy użytkownika”.
 
Opracowany sprzętowy interfejs wizyjno-akustyczny, wspólnie przez Politechnikę Łódzką i GreenPoint Sp. z o.o., jest pierwszym tego typu rozwiązaniem integrującym układy elektroniczne. Zaprojektowany prototyp stanowi element systemu dźwiękowego ostrzegania o przeszkodach, który stwarza szansę na zastąpienie w przyszłości psa przewodnika. Jako główne zalety interfejsu B. Ostrowski wymienia „kształt i jego niewielką wagę, co umożliwia korzystanie z niego przez długi okres czasu bez odczucia zmęczenia oraz to, że pracuje w szerokim zakresie temperatur”.

Czytaj więcej

 


 

04.02.2013

Jedną z głównych barier, która w znaczący sposób ogranicza rozwój innowacji w firmach, zwłaszcza w sektorze MŚP, jest tzw. luka kapitałowa (ang. equity gap). Deficyt środków własnych i problemy z uzyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania mogą skutecznie zablokować realizację innowacyjnego pomysłu: projektu biznesowego, nowej usługi, produktu czy technologii. Współczesny rynek oferuje jednak wiele narzędzi, które mogą pomóc przedsiębiorstwom w wyjściu z luki kapitałowej. Warto je poznać.
 
Podjęcie działalności w szerszym zakresie wymaga nakładów zarówno intelektualnych, jak i finansowych. W polskiej gospodarce małe i średnie przedsiębiorstwa ciągle jednak zbyt często napotykają na istotne bariery w dostępie do kapitału, zwłaszcza długoterminowego. Ten stan rzeczy jest wypadkową wielu czynników: niedorozwoju instytucjonalnego rodzimego rynku finansowego; polityki kredytowej instytucji finansowych i ich niechęci do kredytowania przedsiębiorców, którzy nie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w prowadzeniu biznesu i bogatą historią kontaktów z kredytodawcami; w przypadku innowacyjnych przedsięwzięć i nowopowstałych firm dochodzi jeszcze większe ryzyko wynikające z niepewności co do rynkowych losów takiego przedsięwzięcia/firmy. Niedobór własnych środków w połączeniu z trudnościami w pozyskiwaniu kapitału z zewnętrznych źródeł finansowania daje w konsekwencji efekt luki kapitałowej.
 
Problem ten najboleśniej odczuwa sektor MŚP, co w dużej mierze wynika z jego specyfiki. Małe i średnie przedsiębiorstwa funkcjonują w trudnym, podlegającym częstym fluktuacjom otoczeniu, co przekłada się na niepewność działania i znacząco zwiększa ryzyko inwestycyjne; kwoty, których potrzebują do rozwoju, chociaż z ich perspektywy są duże, dla rynków finansowych często są zbyt małe, by można było myśleć o ich pozyskaniu w ramach oferty publicznej. Oto prosty przykład: koszty opracowania projektów inwestycyjnych na kwotę poniżej 1 mln Euro, a zwykle tego rzędu sum potrzebują przedsiębiorcy z sektora MŚP, i na kwotę 10 mln Euro są niemal identyczne, a zatem stopa zwrotu z małych projektów jest dużo niższa, co powoduje, że trudniej znaleźć dla nich inwestora. Pozyskanie kapitału w ramach oferty publicznej wymaga również spełnienia rygorystycznych wymagań rynku i GPW, co dla większości małych i średnich przedsiębiorstw jest wyzwaniem przekraczającym ich siły. To wszystko sprawia, że luka kapitałowa stanowi problem przede wszystkim dla sektora MŚP.

Czytaj więcej

 


 

07.02.2013

Multimedialne kursy NBPortal.pl to niezwykle wygodny, a przy tym darmowy sposób powiększania swoich kwalifikacji. Skorzystaj z niego jak najszybciej! Zapraszamy do Wirtualnej Akademii.
 
Aktualnie dostępne są następujące kursy e-learningowe:

 


 

08.02.2013

Seminarium Zakrzew

Wójt Gminy Zakrzew – Sławomir Białkowski, Elżbieta i Wojciech Pysiak oraz Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zapraszają na seminarium zatytułowane „Produkt tradycyjny i lokalny elementem rozwoju obszarów wiejskich LGD „Razem dla Radomki”. Podczas seminarium wręczony zostanie dyplom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadający z dniem 24 stycznia 2013 r. Szynce Zdziechowskiej, produkowanej w Gospodarstwie Państwa Pysiak tytuł Produktu Tradycyjnego.

Program:

  • 10:00-10:10 Otwarcie seminarium – Cezary Adam Nowek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”
  • 10:10-10:40 Gmina Zakrzew – jako przykład samorządu efektywnie korzystającego ze środków unijnych – Sławomir Białkowski – Wójt Gminy Zakrzew
  • 10:40-11:10 Rola Lokalnych Grup Działania w aktywizacji i rozwoju obszarów wiejskich – Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”
  • 11:10-11:50 Szynka Zdziechowska – Produktem tradycyjnym – Wojciech Pysiak
  • 11:10-12:25 Produkt tradycyjny i Sieć Dziedzictw Kulinarnego Mazowsza – ich wpływ na kształtowanie i budowę silnej marki produktu – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
  • 12:25-13:00 Prezentacje Produktów Lokalnych: Chleb Gryczany i Chleb Wiejski z Żurawiną – Piekarnia Wacyn, Naturalnie Mętny Sok – Gospodarstwo MB – Monika Bankiewicz, Pierogi z Bajki – Zajazd Bajka w Wolanowie.

 

Seminarium odbędzie się w dniu 14 lutego 2013 r. o godzinie 10.00 w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie. Dla wszystkich przybyłych gości zostanie przygotowana degustacja wyrobów wędliniarskich, w tym Szynki Zdziechowskie i Salcesonu Wizytowego, wyrobów z Piekarni Wacyn; naturalnie mętnego soku „Smakuś z Doliny Radomki” oraz „Pierogów z Bajki” Prosimy o potwierdzenie przybycia. Szczegółowe informacje nt. seminarium mogą Państwo uzyskać pod nr tel. 48 38 58 996 lub w Biurze LGD mieszczącym się w Radomiu przy ul. Wernera 9/11.

 


 

13.02.2013

Firma „Piekarnia Wacyn” mieści się w Radomiu-Wacynie. Właściciele to: Ewa Brzezińska i Andrzej Karczewski. Jest to firma stosunkowo młoda, ale posiada już własne tradycje. Powstała w 1990 r. z inicjatywy Jerzego Borkiewicza – brata ciotecznego właścicieli. On też był pierwszym kierownikiem piekarni, do 1993 roku. Od chwili powstania, wygląd firmy bardzo się zmienił. Powstał nowoczesny park maszynowy, który pozwala wdrażać nowe technologie oraz ułatwiać pracę pracownikom, aby stawała się lżejsza i bardziej bezpieczna. Przez te lata dopracowaliśmy się własnych technologii oraz tajników produkcji, które to sprawiły, że pieczywo z „Wacyna” cieszy się dobrą renomą.
 
Chleb utrzymuje długo świeżość, nie kruszy się na drugi dzień, natomiast bułki, zwłaszcza kajzerki (specjalność naszej firmy), posiadają swoisty, niepowtarzalny smak. Do pieczywa nie stosujemy polepszaczy, używamy tylko surowców naturalnych. Firma zatrudnia 24 pracowników. Pracujący tu piekarze to prawie sami wychowankowie firmy, wyszkoleni przez panią Ewę Brzezińską, która posiada tytut mistrza piekarstwa. W szkoleniu uczniów jest wymagająca, kładzie duży nacisk na wiadomości technologiczne oraz wdrażanie ich na grunt praktyczny. To wymaga dużo wysiłku, ale się opłaca. Natomiast pan Andrzej Karczewski zajmuje się sprawami technicznymi w zakładzie. Pod jego okiem wszystkie urządzenia działają sprawnie, dzięki temu nie jest nam straszna awaria, nawet w środku nocy. Zarówno właściciele, jak i pracownicy, wkładają dużo serca w pracę na rzecz firmy, dlatego zyskuje ona coraz ładniejszy wygląd i image na rynku.
 
Piekarnia stawia na jakość wyrobów i na jakość warunków pracy. Zarówno właściciele, jak i pracownicy, wkładają dużo serca w pracę na rzecz firmy, dlatego piekarnia WACYN zyskuje coraz większy prestiż marki na piekarniczym rynku.

 

 
 
 
 
 


 

13.02.2013

Zajazd Bajka położony jest na trasie Radom-Łódź, w miejscowości Kowalanka. Obiekt ten istnieje już ponad 30 lat, składa się z hotelu oraz restauracji, serwującej dania kuchni polskiej. Hotel czynny jest całą dobę, natomiast restauracja codziennie do godziny 22.
Oferta noclegowa to w sumie 11 miejsc w tym 4 pokoje 2 osobowe oraz 3 pokoje 1 osobowe. Część z nich posiada węzeł sanitarny. Wszystkie natomiast posiadają TV, RTV i Internet. W okresie wiosenno-jesiennym do dyspozycji Gości pozostaje ogródek i plac zabaw dla dzieci.
W ofercie obiektu znajdziemy nie tylko możliwość noclegu ale także organizacje kameralnych imprez okolicznościowych (do 70 osób).
 
Od ponad 35 lat Zajazd Bajka przygotowuje dla swoich klientów pierogi – dzisiaj to właściwie galerię pierogów, które zdobyły uznanie wielu klientów, nie tylko z regionu radomskiego. Jedyne w swoim rodzaju przygotowywane zgodnie z tradycyjną recepturą na dwa różne sposoby – podawane są ugotowane, jak również chrupiące i złociste – zasmażane w oleju. Do tego podawane są ze skwarkami, surówkami, czy też sosami w różnych smakach. Domowe sposoby przyrządzania oznaczają, iż w ich produkcji nie są stosowane sztuczne konserwanty, a przygotowywane codziennie i starannie pierogi dają nie tylko gwarancję świeżości, ale przede wszystkim najprawdziwszego tradycyjnego smaku. Jak twierdzi wielu klientów.. lepsze pierogi robiły chyba tylko nasze babcie, ale smak nadzienia z dawnych lat ukryty w pierogowym cieście proponujemy ocenić w Zajeździe Bajka.
 
Pierogi są produktem znanym w Polsce już od XIII wieku. Sprowadzone zostały z Dalekiego Wschodu. Zgodnie z tradycją biskup Jacek Odrowąż zachwycił się ich smakiem podczas pobytu na Rusi i dzięki niemu zagościły w Polsce.
 
Na rynku lokalnym od 1976 roku „Pierogi z Bajki” oferowane są przez Zajazd Bajkę. Od początku w menu były pierogi lepione ręcznie. Domowe metody przyrządzania oznaczają, iż nie korzystamy ze sztucznych konserwantów, a przygotowywane codziennie i starannie potrawy dają gwarancję nie tylko świeżości, ale przede wszystkim najprawdziwszego, tradycyjnego smaku. Przez dłuższy czas były to pierogi tradycyjne to znaczy z mięsem, kapustą i mięsem, kapustą i grzybami. Obecnie nasz asortyment poszerzył się znacznie i w karcie mamy duży wybór pierogów. Niektóre pierogi wykonujemy na specjalne życzenie klientów np. pierogi z łososiem, pierogi z wołowiną wysokiej jakości i szynką parmeńską, pierogi z soczewicą kapusta i grzybami, piróg biłgorajski z sosem kurkowym. Mile widziane własne inspiracje klientów. Lepsze pierogi robiły chyba tylko nasze babcie, ale smak nadzienia z dawnych lat ukryty w pierogowym cieście proponujemy ocenić w naszym zajeździe

Zajazd Bajka
Kowalanka 37
26-625 Wolanów

 


 

13.02.2013

Elektrownie fotowoltaiczne – najczystsza energia pod słońcem, to nie tylko dbałość o środowisko naturalne, przejawiające się redukcją emisji gazów cieplarnianych, ale również nowe źródło dochodu. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się fotowoltaika (photo – z jęz. gr. światło i voltaic – z jęz. ang. – słowo kojarzone z prądem elektrycznym) – technologia aktywnej produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.
 
Technologia budowy budynków o podwyższonej efektywności energetycznej wypracowała definicję „zielonych domów”, w których stosowane są kompleksowo technologie ograniczające zużycie wody, ciepła i energii elektrycznej. Zielone domy wyposażane są więc w pompy ciepła, rekuperatory, kolektory słoneczne oraz w systemy inteligentnego zarządzania. Wykorzystywane systemy, choć pracują w różnych obszarach ograniczania zużycia energii, mają jednak wspólną cechę: wymagają zasilania prądem. Moduły fotowoltaiczne, instalowane na dachach i fasadach budynków, wraz z falownikiem i instalacją elektryczną stanowią system fotowoltaiczny.

Czytaj więcej

 


 

16.02.2013

Przedstawiamy firmę Gospodarstwo Sadownicze Moniki Bankiewicz i jej produkt-naturalnie tloczony sok z jabłek deserowych „Smaczek z doliny Radomki”.

W roku 2012 Gospodarstwo Sadownicze MB uruchomiło produkcję naturalnie tłoczonych soków (NTS) owocowych.
Naturalnie tłoczone soki owocowe pomagają zagospodarować lekko uszkodzone, ale dobrej jakości owoce. Ważne jest używanie dobrej jakości owoców i umiejętne mieszanie odmian, co pozwala uzyskać sok o optymalnym smaku.
 
Do produkcji soków firma używa linii technologicznej firmy Voran o wydajności 500 litrów soku na godzinę. Zbiorniki o pojemności 530 litrów pozwalają pomieścić w nich sok wyciśnięty z około 3 skrzyniopalet jabłek. Dzięki temu można w łatwy sposób kontrolować końcowy smak soku poprzez odpowiednie dobieranie do jego produkcji jabłek różnych odmian.
 
Produkując soki NTS należy również pamiętać, że owoce używane do tłoczenia nie mogą być zgniłe lub silnie porażone przez choroby czy szkodniki, a także nie powinny mieć kontaktu z ziemią. Do tego typu produkcji najlepiej kierować odsort z owoców pierwszej klasy, które mają niewielkie uszkodzenia oraz właściwą dla danej odmiany jędrność i smak.
 
Produkowany w firmie „Gospodarstwo Sadownicze MB” sok z jabłek przekazano m.in. do przebadania w laboratorium Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Dzięki temu właściciele mają pewność co do jego wartości zdrowotnych oraz składu.
 

Dlaczego sok jest słodki choć jest bez dodatku cukru?

Sok Smaczek z Doliny Radomki to sok wyciśnięty z dojrzałych jabłek deserowych. Do wyciśniętego soku nie dodajemy konserwantów, wody ani cukru.
Smak jaki uzyskujemy to zasługa odpowiedniego doboru wybranych odmian jabłek które pochodzą z naszego gospodarstwa sadowniczego, posiadającego Certyfikat Integrowanej Produkcji i Certyfikat GLOBALG.A.P.

 


 

21.02.2013

Większość ludzi, którzy mają pomysł na biznes, staje przed problemem zdobycia kapitału na jego założenie lub rozwój. Zazwyczaj w pierwszej kolejności korzystamy z własnych oszczędności, a po ich wyczerpaniu wyruszamy z prośbą o kapitał do rodziny lub przyjaciół. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do banku lub funduszu pożyczkowego o kredyt lub pożyczkę. Równocześnie możemy starać się zainteresować naszym pomysłem fundusz Venture Capital lub Anioła Biznesu, jeżeli zdecydujemy się podzielić przyszłymi zyskami. Co jednak w sytuacji gdy przejdziemy całą powyższą ścieżkę a stan naszego konta nie zmienił się? Być może dobrym wyjście będzie zwrócenie się o kapitał do tzw. społeczności?
 
Polskie Towarzystwo Crowdfundingu na swojej stronie interentowej podaje definicję: „Finansowanie społecznościowe to źródło kapitału dostarczanego przez szeroką społeczność wirtualną, która chce wesprzeć kreatywnego pomysłodawcę. Zgromadzone w ten sposób środki mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku milionów złotych.”.
Jak więc łatwo zauważyć, kapitał pochodzi z wielu drobnych wpłat od osób zainteresowanych projektem. Dodatkowo trzeba nadmienić, że wszystkie osoby, które dokonują finansowego wsparcia projektu otrzymują jakąś formę gratyfikacji. Może to być produkt, który ktoś chce dopiero wytworzyć, ale też może to być gadżet promocyjny. Zazwyczaj forma gratyfikacji jest uzależniona od wielkości kwoty, którą decydujemy się wesprzeć projekt.
 
Rodzaje Crowdfundingu:

  • Zaoferowaniu osobom wspierającym projekt, produkt, który powstanie w wyniku jego realizacji.
  • Crowdfunding udziałowy – w zamian za wsparcie projektu otrzymujemy udział w przyszłych zyskach, o ile takie wystąpią, lub bezpośrednio udziały w przedsięwzięciu.

Analizując obecny stan polskiego rynku finansowania społecznościowego od strony pomysłodawcy projektu, nasuwają się dwie wątpliwości związane z finansowym aspektem całego przedsięwzięcia. Po pierwsze koszt pozyskania kapitału nie jest mały. Prowizje na poziomie 8-9% dosyć skutecznie potrafią obniżyć rentowność całego przedsięwzięcia. Drugą kwestią jest wielkość kapitałów zaangażowanych w tą formę finansowania projektów. W chwili obecnej na platformach są zamieszczane projekty o wartości rzędu kilku tysięcy złotych, które i tak zazwyczaj nie znajdują finansowania. To świadczy o płytkości rynku i braku większych środków, które w chwili obecnej byłyby zainteresowany inwestycjami. Być może z czasem ulegnie to zmianie.

 

21.02.2013

Organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne z innowacyjnymi pomysłami będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe dla projektów realizowanych na rzecz mieszkańców Łodzi. Będzie to możliwe dzięki inicjatywie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Łódzkiej Federacji Organizacji Pozarządowych (ŁFOP), które we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi (UMŁ) powołują pierwszy w Polsce Fundusz Innowacji Społecznych.
 
Fundusz ma być programem wieloletnim. W jego ramach wspierane będą innowacyjne projekty z obszarów:

 

1. Rozwiązywanie problemów społecznych:

2. Kultura, sztuka i nauka:

3. Partycypacja społeczna:

4. Rozwój zrównoważony:

W ramach Funduszu wspierane będą w szczególności inicjatywy i projekty, które wyróżniają się innowacyjnością proponowanych działań. Innowacja w rozumieniu Funduszu to nowatorskie podejście do problemu społecznego, które jest równocześnie skuteczniejsze, wydajniejsze i trwalsze od istniejących w danym miejscu i czasie, a którego oddziaływanie wykracza poza określoną grupę problemową i obejmuje także daną społeczność lokalną.

Czytaj więcej

 


 

24.02.2013

Zachęcamy Państwa do lektury publikacji opracowanej na podstawie przygotowanych materiałów szkoleniowych dla projektu „E-learning – skutecznym narzędziem rozwoju III sektora na wsiach”, które nasze stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” realizowało w okresie październik-grudzień 2012 r.
 
Publikacja stanowi kompendium wiedzy, informacji zawartych w realizowanych szkoleniach. Jest to podręcznik stanowiący połączenie wiedzy merytorycznej i praktycznej tutorów prowadzących szkolenia oraz dobrych praktyk przygotowanych we współpracy z uczestnikami projektu.
 
Dzięki projektowi poznają Państwo najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania organizacji pozarządowych, w szczególności w zakresie: prawno-technicznych aspektów funkcjonowania org.; PR i promocja NGO – kampania społeczna; sponsoring i fundraising; finanse w NGO; zasady i przepisy dotyczące organizacji wolontariatu, zarządzanie, monitoring i ewaluacja projektów.

Zobacz Poradnik

 


 

24.02.2013

Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza zaprasza przedstawicieli instytucji naukowych, przedsiębiorców sektora MŚP, organizacje pracodawców i przedsiębiorców, przedstawicieli władz samorządowych, centrów transferu technologii na seminarium informacyjne pt.:
„Rozwijanie współpracy i dialogu między biznesem a nauką”,
które odbędzie się 28 lutego 2013 roku, w godz.: 13:00 – 15:00 w Warszawie, Al. Jerozolimskie 44, sala nr 226 (II piętro) (budynek UNIWERSAL, za Rotundą).
 
Udział w seminarium jest bezpłatny. Seminarium jest częścią projektu Mazowieckie partnerstwo na rzecz współpracy, adaptacyjności i innowacji, współfinansowanego ze środków EFS.

Czytaj więcej

 


 

25.02.2013

Fundacja Obserwatorium Zarządzania wspiera powstawanie i rozwijanie innowacyjnych przedsięwzięć na rynku usług profesjonalnych. Dokonujemy inwestycji kapitałowych w projekty biznesowe charakteryzujące się nowoczesnymi rozwiązaniami.
 
W ramach Inkubatora Obserwatorium Zarządzania poszukujemy i rozwijamy pomysły biznesowe, a w najatrakcyjniejsze angażujemy się finansowo do 200 tys. euro.
 
Jeśli masz ciekawy pomysł biznesowy, a brakuje Ci kapitału na start ZGŁOŚ SWÓJ POMYSŁ TUTAJ.
Inkubator Obserwatorium Zarządzania realizowany jest przez Fundację Obserwatorium Zarządzania w ramach projektu „Nowy Horyzont – czas na własny innowacyjny biznes” finansowanego z Działania 3.1 POIG.

Czytaj więcej

 


 

25.02.2013

Celem projektu „Wieś czy globalna wioska?” była diagnoza kompetencji komunikacyjnych mieszkańców obszarów wiejskich. W ramach projektu dokonana została ocena możliwości wykorzystania nowych mediów w budowaniu otwartych i przejrzystych sieci relacji społecznych na wsi.
 
Uzasadnieniem badania były specyficzne potrzeby komunikacyjne jej mieszkańców. Potrzeby te wynikają z zagrożenia wykluczeniem cyfrowym tej grupy mieszkańców będącej zarazem tą częścią społeczeństwa polskiego, która w największym stopniu może skorzystać w wyniku zmian technologii komunikacyjnych i funkcji społecznych mediów. Badanie realizowane było ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Edukacja medialna, badania.

Zobacz Raport

 


 

27.02.2013

Z inicjatywy lokalnych grup działania, uczestniczących w realizacji projektu współpracy o akronimie „OPUSS” (Ogólnopolska Produkcja Urządzeń Solarnych SOLIS) organizowany jest ogólnopolski konkurs dla młodzieży szkolnej zatytułowany „ENERGIA ODNAWIALNA WOKÓŁ NAS”. W eliminacjach udział biorą 5-cio osobowe drużyny, reprezentujące LGD, składające się z uczniów szkół gimnazjalnych (klasy 1-3). Organizatorem Konkursu jest Fundacja Woda i Energia. Patronat nad Konkursem objął Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie profesor dr hab. Włodzimierz SADY.
 
Tam też, w Krakowie, w Sali Konferencyjnej Uniwersytetu, w dniu 9 kwietnia o godzinie 13.00 zgłoszone drużyny przystąpią do zawodów. Uczestnicy konkursu, w trakcie 60 minut będą odpowiadać na 60 pytań z zakresu urządzeń solarnych, energetyki fotowoltaicznej, wiatrowej i wodnej. Trzy najlepsze reprezentacje (decyduje suma punktów uzyskanych łącznie przez wszystkich członków drużyny) wezmą udział w finale przewidywanym we wrześniu 2013 roku w Warszawie.
 
Finał konkursu transmitowany będzie za pośrednictwem mediów. Wszystkie koszty związane z udziałem w konkursie ponosi zgłaszająca LGD (przejazd, ewentualny nocleg w Krakowie, wpisowe w wysokości 400,- złotych, które pokrywa koszty organizacyjne i koszt obiadu).
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej www.opuss-solis.pl oraz poniżej. Podobnie materiały dydaktyczne, odnoszące się do tematyki testu dostępne będą na tej samej stronie, począwszy od 9 marca 2013. Zgłoszenia drużyn prosimy przesyłać do 8 marca 2013 roku.
 
Nagrodą w konkursie ( I, II i III miejsce) jest udział całej drużyny wraz z opiekunem w 5-cio dniowym wyjeździe studyjno – szkoleniowym do USA, Hiszpanii lub Niemiec (koszty transportu i wizy amerykańskiej uczestnicy pokrywają we własnym zakresie). Wyjazdy przeprowadzone będą,
po zakończeniu konkursu, w październiku lub listopadzie 2013 roku.
 
Wszelkie dodatkowe pytania można kierować drogą elektroniczną na adres konkurs@skpr.pl lub drogą telefoniczną do Pani Anny Woźniak tel. 502 913 854.

Regulamin konkursu
Karta udziału w konkursie

 


 

27.02.2013

W ramach cyklu Polskie Innowacje, Portal Innowacji przedstawia kolejny projekt wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości, który może stać się hitem na rynku medycznym.
 
Aktualnie jesteśmy świadkami narastającej liczby pacjentów, których częstym problemem zdrowotnym, będącym konsekwencją chorób cywilizacyjnych, są trudno gojące się przewlekłe rany skóry. Tylko 50% owrzodzeń o podłożu żylnym goi się w ciągu 4 miesięcy, a częstość nawrotów na przestrzeni roku wynosi około 15%. Podłożem około 80% ran przewlekłych kończyn dolnych jest przewlekła niewydolność żylna. Szacuje się, że w Polsce występuje ona u 47% mężczyzn i 37% kobiet. Owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej to kolejny masowy problem, czego wyrazem są liczne zachorowania na cukrzycę.

Środkiem zaradczym na te dolegliwości jest opracowany przez prof. Jana Szopę-Skórkowskiego, wg własnej technologii, nowy opatrunek Lenplast.
Opatrunek wytworzony jest z włókien lnianych nowej generacji, które jak podkreśla prof. J. Szopa-Skórkowski „mają tę wyższość nad obecnie stosowanymi włóknami bawełnianymi, że są bioaktywne”. Stanowią osłonę i zabezpieczenie rany przed środowiskiem zewnętrznym, co jest niezmiernie istotne z uwagi na skłonność do nadkażeń i osłabioną odporność chronicznych ran na zakażenia. Z drugiej strony, niemniej istotna jest stymulacja naturalnych procesów oczyszczania rany, co realizowane jest przez duże stężenie antyoksydantów, wymywanych z opatrunku. Jak podkreśla autor projektu „takie funkcje również spełniają lniane opatrunki LENPLAST”, wspomagając naturalne etapy gojenia: w fazie wysiękowej, z uwagi na dużą higroskopijność, wchłaniają wysięk, przez co zmniejszają ryzyko infekcji oraz wtórnych zakażeń”. Właściwości opatrunków lnianych, jak zauważa prof. J. Szopa-Skórkowski,„powodują w fazie ziarninowania ochronę młodej tkanki przed wysychaniem, uszkodzeniem i infekcją oraz zapobiegają tworzeniu włóknika; w fazie naskórkowania utrzymują optymalny poziom wilgoci, ułatwiający migrację komórek epithelium chroniąc tkankę przed uszkodzeniem”.

 
Według prof. J. Szopy-Skórkowskiego „opatrunek LENPLAST może być stosowany do wspomagania leczenia wszystkich uszkodzeń ciała, w tym również powstałych na skutek urazów fizycznych i chemicznych”. Chroniczne rany posiadają rożne przyczyny, ale najczęściej spotykane powstają na skutek owrzodzeń żylnych, miażdżycy, zespołu stopy cukrzycowej i odleżyn. Rzadziej występują chroniczne rany immunologiczne, hematologiczne i owrzodzenia nowotworowe.

Czytaj więcej

 


 

28.02.2013

Przedstawiamy Państwu publikację opracowaną przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, która opowiada o historii, kulturze, pokazuje najciekawsze atrakcje turystyczne obszaru LGD, obejmującego swoim zasięgiem obszar sześciu gmin powiatów województwa mazowieckiego: przysuskiego i radomskiego. Nasze Małe Ojczyzny – gminy Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Zakrzew – położone są w obrębie Równiny Radomskiej, przez które przepływa urokliwa rzeka Radomka.
 
Postacie Oskara Kolberga, Witolda Gombrowicza, widowiska Ścięcia Śmierci, Rycerzy Bogurodzicy, Produkt Tradycyjny „Papryka Przytycka”, Dni Kolbergowskie, Puszcza Rozwadowska i Domaniowie Morze – to elementy, które identyfikują i wyróżniają naszą Lokalną Grupę Działania w skali województwa i Polski.
 
Można u nas aktywnie wypocząć, posmakować produktów lokalnych i tradycyjnych, wsłuchać się w rytmy kapel ludowych, poznać ciekawych ludzi, pasjonatów, którzy sukces w swojej dziedzinie działalności.

Zachęcamy do lektury, proponujemy podróż po naszej malowniczej ziemi. Publikację mogą Państwo obejrzeć na naszej stronie internetowej razemdlaradomki.pl/informator/

 


 

Copyright by Paweł Słabik