NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

XIII Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku

Ogólnopolskie Targi Papryki organizowane są od 1999 roku z inicjatywy Wójta Gminy Przytyk, Starosty Powiatu Radomskiego oraz Prezesa Radomskiej Giełdy Rolnej – stanowiąc znakomitą formę promocji przednich odmian, na które popyt stale wzrasta. Co roku uczestniczą w nich tysiące mieszkańców gminy Przytyk i okolicznych miejscowości, oraz coraz liczniejsze grono gości z poza regionu. Tegoroczne Paprykowe Święto odbędzie się w niedzielę – 19 sierpnia 2012r.

 

Miejsce organizacji tej imprezy nie jest przypadkowe – albowiem Przytyk wraz z okolicznymi gminami – nazywane są paprykowym zagłębiem. To z tego obszaru pochodzi blisko 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się w około 200 gospodarstwach, a „Papryka Przytycka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z tego regionu – który w ubiegłym roku dzięki wspólnie podjętym działaniom Gminy Przytyk oraz LGD „Razem dla Radomki” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Targi to również doskonała okazja do spotkań producentów z kraju i z zagranicy. Podczas imprezy producenci mają możliwość wymiany informacji na temat tajników uprawy papryki i zdobycia doświadczeń dotyczących sprzedaży i promocji swoich produktów. Również początkujący rolnicy, zainteresowani uprawą papryki na pewno będą mogli otrzymać mnóstwo wskazówek od bardziej doświadczonych kolegów. Każdy z odwiedzających targi będzie miał możliwość degustacji poszczególnych odmian papryki a także przeróżnych potraw, których głównym składnikiem jest papryka.

 

W tym roku Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” zaprasza na towarzyszącą Targom – konferencję zatytułowaną „Papryka Przytycka- droga do produktu chronionego prawem unijnym”, podczas której zostanie zawarte partnerstwo – jednostki samorządu terytorialnego, Lokalnych Grup Działania oraz producentów papryki na rzecz zarejestrowania przez Komisję Europejską produktu Papryka Przytycka jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

 

Organizowane są też liczne konkursy, występy zespołów artystycznych, a także gwiazd polskiej sceny muzycznej i kabaretowej. Odbędzie się też konkurs na najładniejsze stoisko wystawiennicze. Niezależnie od wieku każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Kabaret SMILE, aktor Dariusz Gnatowski – który razem z publicznością będzie przygotowywał dania z papryki, a także biesiada cygańska KATRINA.

 

Warto nadmienić, iż tegoroczna edycja Targów Papryki współfinansowana jest w ramach naborów wniosków ogłoszonych przez naszą Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” ze środków finansowych Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla działania „Małe Projekty”
Serdecznie zapraszamy!

Copyright by Paweł Słabik