Systematycznie prowadzone badania sondażowe w ramach „Diagnozy Społecznej” dowodzą, że poziom zaufania w polskim społeczeństwie jest niepokojąco niski. Potwierdzają to również raporty europejskie, takie jak European Social Survey, w którym Polacy znaleźli się na ostatnim miejscu wśród społeczeństw biorących udział w badaniu.
Szczególne trudności występują w obszarze współpracy naturalnych, wydawać by się mogło, partnerów: administracji samorządowej, nauki i biznesu. Mimo upowszechniania dobrych praktyk światowych i europejskich, jak również dostępności instrumentów finansowych, pochodzących głównie ze środków Unii Europejskiej, ranga i znaczenie partnerstw zawieranych na rzecz rozwiązywania określonych problemów są wciąż niedoceniane. Nie dostrzegana jest waga współpracy, prowadzącej do wzrostu adaptacyjności przedsiębiorstw i jednostek terytorialnych, a przecież interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów jest podstawą budowania kapitału społecznego, niezbędnego do radzenia sobie z coraz bardziej złożonymi wyzwaniami, jakie przynosi rzeczywistość.
- Jak zatem skutecznie integrować i zachęcać do współpracy samorządy, naukę, biznes, organizacje społeczne?
- Jakie są wymierne korzyści z tej współpracy?
- Jakie instrumenty wspierania działań partnerskich proponuje Komisja Europejska w nadchodzącej perspektywie 2014-20?
- Jak do podejmowania wspólnych inicjatyw na linii samorząd-samorząd, samorząd-biznes, biznes- nauka i inne. będą zachęcały Władze Województwa Mazowieckiego, stosując instrumentarium nowego Regionalnego Programu Operacyjnego?
Na te i inne pytania padną odpowiedzi podczas konferencji, do udziału w której serdecznie zapraszamy przedstawicieli nauki, administracji publicznej, organizacji społecznych i okołobiznesowych, jak również inne osoby zainteresowane powyższą problematyką.
W programie konferencji:
- Prezentacja założeń i dorobku projektu „Mazowieckie partnerstwo na rzecz współpracy, adaptacyjności i innowacji”
- Prezentacja partnerstw utworzonych w ramach projektu
- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) i Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT) – nowe instrumenty współpracy jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r.
- Partnerstwo dla rozwoju Mazowsza – założenia nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20
- Polskie partnerstwa – fikcja czy szansa rozwojowa?
- Wręczenie nagród w konkursie na Najciekawszą Inicjatywę Innowacyjną w Regionie
Konferencja bezpłatna. Liczba uczestników jest ograniczona. O udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe informacje: Anna Wolska, ZPWIM, tel. 784 004 002, email: anna.wolska@zpwim.pl