Wstępne propozycje dotyczące Nowej Perspektywy Finansowej zostały zaprezentowane przez Komisję Europejską 29 czerwca 2011 r., tj. ponad dwa i pół roku temu. Osiągnięty kompromis polityczny zakładał, że maksymalna ogólna kwota na wydatki dla UE– 28 w latach 2014–2020 w środkach na zobowiązania wyniesie 959,9 mld EUR, co stanowi 1,00% DNB UE, a w środkach na płatności – 908,4 mld EUR, co stanowi 0,95% DNB UE1.
Wydatki zostaną pogrupowane w sześciu działach mających odzwierciedlać polityczne priorytety Unii, z zapewnieniem niezbędnej elastyczności w interesie skutecznego przydziału zasobów. Ostatecznie w wyniku długich negocjacji Parlament Europejski zaakceptował podczas posiedzenia w dniu 19 listopada 2013 r. propozycję Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020. Rada Europejska zatwierdziła porozumienie z PE podczas swojego posiedzenia w dniu 2 grudnia 2013 r., co ostatecznie zakończyło proces programowania WRF.
Finansowane przez UE badania i innowacje, w ramach programu „Horyzont 2020” uzyskają wsparcie w wysokości prawie 80 mld EUR4. Naukowcy i przedsiębiorstwa w całej Europie mogą zatem liczyć na znacznie większe i ułatwione wsparcie UE. Program ten pomoże zmniejszyć dystans między badaniami naukowymi a rynkiem, np. poprzez wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw w wykorzystywaniu przełomowych odkryć technologicznych do tworzenia rentownych produktów o rzeczywistym potencjale komercyjnym.
Małe i średnie przedsiębiorstwa, tworzące trzon gospodarki UE, dzięki nowemu programowi COSME otrzymają wsparcie w wysokości 2,3 mld EUR5 na zwiększenie konkurencyjności i pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz tworzenia miejsc pracy w Europie. COSME jest pierwszym programem UE ukierunkowanym na MŚP, który ułatwi im dostęp do rynków na terenie Unii i poza nią, a także zapewni łatwiejszy dostęp do finansowania poprzez gwarancje kredytowe i kapitał.