NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

Perły Powiatu Rozdane. Wśród laureatów Pasieka Murawscy Łukasza Murawskiego i Gospodarstwo Rolnicze Łukasza Jankowskiego.

 Gala Perły Powiatu (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Radomiu

Już po raz czwarty rozstrzygnięto konkurs o gospodarczą Perłę Powiatu Radomskiego. Uroczysta gala odbyła się 17 kwietnia wieczorem w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. Wśród nagrodzonych znalazło się współpracująca z LGD – Pasieka Murawscy – Łukasza Murawskiego w Woli Wacławowskiej a także Gospodarstwo Rolnicze Łukasza Jankowskiego z Dęby.

 

Perła Powiatu – to Konkurs Gospodarczy Starosty Radomskiego, stanowiący okazję do wspierania działalności gospodarczej i rolniczej oraz promowania innowacyjnych przedsięwzięć i rozwiązań. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów, firm oraz gospodarstw rolnych, mających siedzibę na terenie powiatu radomskiego, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne w 2014 roku. Kandydatów mogli zgłaszać: burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu radomskiego, organizacje reprezentujące przedsiębiorców i rolników a także firmy bądź rolnicy w swoim własnym imieniu. Współzawodnictwo odbywało się w pięciu kategoriach. Nominację otrzymało 4 firmy w kategorii Mała Firma Roku (zatrudniająca mniej niż 50 pracowników), 2 firmy w kategorii Firma Roku (zatrudniająca 50 i więcej pracowników), 3 rolników w kategorii Małe Gospodarstwo Rolne (powierzchnia mniej niż 10 ha), 6 rolników w kategorii Gospodarstwo Rolne (powierzchnia 10 ha i powyżej) oraz 3 produktów w kategorii Produkt Roku. Kandydaci do poszczególnych kategorii musieli spełniać warunki określone w Regulaminie Konkursu zatwierdzonym przez Zarząd Powiatu Radomskiego.

 

Doroczną IV Galę w Sali Koncertowej Resursy Obywatelskiej w Radomiu otworzył Mirosław Ślifirczyk, w jednej osobie przewodniczący Kapituły i Starosta Radomki. Poza nim w skład kapituły wchodzili: Teresa Majkusiak – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Radomskiego, Katarzyna Owczarek – Wiceprezes Zarządu Izby Przemysłowo Handlowej Ziemi Radomskiej, Mirosław Luft – Prorektor Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu i Teresa Głowacka, Kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Radomiu.

 

Laureatami IV Konkursu Gospodarczego Perła Powiatu Radomskiego zostali: Instytuj Piękna Diamond Natalia Łozicka z JedlniLetnisko (kategoria Mała Firma Roku 2014), Piekarnia Transport Samochodowy Beata Chełmińska (kategoria Firma Roku 2014) , Łukasz Jankowski z Dęby (kategoria Małe Gospodarstwo Rolne 2014), Rafał Walkowski z Edwardowa (kategoria Gospodarstwo Rolne 2014). Tytułem produktu roku wyróżniono Wiatę Przystankową, produkowaną przez firmę „Stalbud” Marcina Palucha.

Nagrodę specjalną otrzymali: Łukasz Murawski „Pasieka Murawscy” z Woli Wacławowej za dobrą współpracę z samorządem, wieloletnią działalność na rzecz rozwoju pszczelarstwa oraz aktywność edukacyjną i społeczno kulturalną oraz Hyrtownia „Rybex” Pawła Jurka z Pionek za systematyczny rozwój firmy, wspieranie kultury i sportu, działalność prospołeczną i charytatywną.

Wśród laureatów konkursu są osoby z terenu działania Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”. Zwycięzca w kategorii Małe Gospodarstwo Rolne Łukasz Jankowski z Dęby w gminie Przytyk – specjalizuje się w produkcji papryki, ogórka, fasoli i kapusty pekińskiej w tunelach oraz papryki i fasoli szparagowej w gruncie. Warzywa uprawia w 90 tunel foliowych w tym: 40 tuneli wolnostojących o powierzchni ponad 10 tys. m2, tunele segmentowe – ponad 11 tys. m2 oraz nowoczesne ocieplone izolacja powietrzną do produkcji rozsadów – ponad 1000 m2. Rocznie uzyskuje ponad 100 ton papryki – z jednego tunelu ok. 1,8 tony. Uczestnik i laureat wielu konkursów i wystaw. W swoim gospodarstwie wdraża nowatorskie rozwiązania, które prowadzą do wysokiej jakości produktów, w tym zdrowej żywności. Stosuje nawozy najwyższej klasy dobierane komputerowo, mieszane mieszalnikiem w oparciu o potrzeby rośliny i jej fazy wzrostu oraz natężenia promieniowania słonecznego.

 

Laureat nagrody specjalnej Łukasz Murawski – Pasieki Murawscy, to osoba ściśle współpracując z Lokalną Grupą Działania „Razem dla Radomki”, prowadzi gospodarstwo pszczelarskie posiadające 72 rodziny produkcyjne i rodziny przeznaczone do wychowu matek pszczelich. W ciągu roku hoduje ok. 4000 szt. matek rasy BUCKWAST. Gospodarstwo jest pasieką wędrowną, co oznacza, że pszczoły są przewożone na pożytki w celu uzyskania produktów pszczelich i miodów gatunkowych takich jak: wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy, lipowy, akacjowy wrzosowy, gryczany, malinowy z odmian wczesnych, nawłoci owy oraz nowość szczególnie lubiany przez dzieci fasolowy, produkuje też pyłek kwiatowy, pierzgę i propolis. Łącznie w 2014 roku wyprodukował 1584 kg miodu odmianowego – średnio 22 kg miodu z ula. Pasieka jest pod stałym nadzorem Powiatowego Inspektora Weterynarii i posiada weterynaryjny numer sprzedaży bezpośredniej, który jest pozwoleniem na pozyskiwanie i sprzedaż nieprzetworzonych produktów pszczelich.

 

Wśród nominowanych gospodarstw z obszaru LGD możemy wyróżnić: Piotra Stańczykowskiego Milejowic (gmina Zakrzew) – nominowanego w kategorii Gospodarstwo Rolne, prowadzącego 70 ha gospodarstwo o kierunku produkcji roślinnej oraz trzody chlewnej w cyklu zamkniętym; Ryszarda Firleja z Garna (gmina Wolanów), prowadzącego 40 ha gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka (również nominacja w kategorii Gospodarstwo Rolne).

 

Wszystkim nagrodzonym i nominowanym firmom i gospodarstwom rolnym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Gala Perły Powiatu (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Radomiu)  Gala Perły Powiatu – Łukasz Jankowski (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Radomiu)  Gala Perły Powiatu (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Radomiu)

 Gala Perły Powiatu (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Radomiu)  Gala Perły Powiatu Łukasz Murawski, pasieka Murawscy (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Radomiu)  Gala Perły Powiatu - Łukasz Murawski z żoną (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Radomiu)

Category: Bez kategorii

Copyright by Paweł Słabik