NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

kupuj swiadomie

Przedstawiamy laureatów konkursu Perły Powiatu Radomskiego: Pasieka Murawscy – Łukasza Murawskiego z Woli Wacławowskiej

6_mW ubiegły piątek po raz czwarty rozstrzygnięto konkurs o gospodarczą Perłę Powiatu Radomskiego, który stanowi okazję do wspierania działalności gospodarczej i rolniczej oraz promowania innowacyjnych przedsięwzięć i rozwiązań. Wśród laureatów znalazła się współpracująca z LGD – Pasieka Murawscy – Łukasza Murawskiego w Woli Wacławowskiej, a także Gospodarstwo Rolne Łukasza Jankowskiego z Dęby.

  Celem konkursu jest wyróżnienie produktów, firm oraz gospodarstw rolnych, mających siedzibę na terenie powiatu radomskiego, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne w 2014 roku. Kandydatów mogli zgłaszać: burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu radomskiego, organizacje reprezentujące przedsiębiorców i rolników a także firmy bądź rolnicy w swoim własnym imieniu. Współzawodnictwo odbywało się w pięciu kategoriach: Mała Firma Roku (zatrudniająca mniej niż 50 pracowników), Firma Roku (zatrudniająca 50 i więcej pracowników), Małe Gospodarstwo Rolne (powierzchnia mniej niż 10 ha), Gospodarstwo Rolne (powierzchnia 10 ha i powyżej), Produkt Roku.

   Laureat nagrody specjalnej Łukasz Murawski – Pasieki Murawscy, to osoba ściśle współpracując z Lokalną Grupą Działania „Razem dla Radomki”, prowadzi gospodarstwo pszczelarskie posiadające 72 rodziny produkcyjne i rodziny przeznaczone do wychowu matek pszczelich. W ciągu roku hoduje ok. 4000 szt. matek rasy BUCKWAST. Gospodarstwo jest pasieką wędrowną, co oznacza, że pszczoły są przewożone na pożytki w celu uzyskania produktów pszczelich i miodów gatunkowych takich jak: wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy, lipowy, akacjowy wrzosowy, gryczany, malinowy z odmian wczesnych, nawłociowy oraz nowość szczególnie lubiany przez dzieci fasolowy, produkuje też pyłek kwiatowy, pierzgę i propolis. Łącznie w 2014 roku wyprodukował 1584 kg miodu odmianowego – średnio 22 kg miodu z ula. Pasieka jest pod stałym nadzorem Powiatowego Inspektora Weterynarii i posiada weterynaryjny numer sprzedaży bezpośredniej, który jest pozwoleniem na pozyskiwanie i sprzedaż nieprzetworzonych produktów pszczelich.

    Jak opowiada nam Łukasz Murawski: „Pasja do pszczół i pracy z nimi w naszych rodzinach jest pielęgnowana od kilku pokoleń. Już jako dziecko pracowałem w pasiece mojego stryja Józefa, który odziedziczył ją po swoim ojcu. Moja żona pomagała w pasiece taty , który prowadził pasiekę na wzór swojego ojca. Dlatego też, oboje pracujemy nad rozwojem naszej pasieki. Zawodowo zajmuję się prowadzeniem pasieki już od pięciu lat. W tym czasie zdobyłem tytuł Mistrza pszczelarza i ukończyłem Technikum pszczelarskie w Pszczelej Woli z tytułem technik pszczelarz. Biorę udział w szkoleniach, które podnoszą moją wiedzę na temat pszczół i gospodarki pasiecznej. Na początku gospodarowałem w ulu warszawskim poszerzanym, a w 2013 roku nabyliśmy pierwsze ule wielkopolskie (korpusowe).”

    Więcej informacji o producencie znajdą Państwo na stronie:
    3
    1

    Category: Bez kategorii

    Copyright by Paweł Słabik