NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

17 lat lgdkupuj swiadomie

Pasieka Murawscy z Laurem Marszałka

miod_ze_spadzi_iglastejPasieka Murawscy – prowadzona przez Łukasza Murawskiego z Woli Wacławowskiej otrzymała kolejne wyróżnienie. Za miód ze spadzi iglastej jodłowej doczekała się wyróżnienia w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika.W tegorocznej, ósmej już edycji konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego wybrano najsmaczniejsze, najlepsze i najzdrowsze produkty żywnościowe wytwarzane na Mazowszu w 2014 r. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Do rywalizacji zgłoszono aż 147 produktów. W rezultacie wyłoniono 14 laureatów i przyznano 6 wyróżnień. Zwycięzcy otrzymali grawerton oraz wybraną przez siebie nagrodę rzeczową, np. grill, komplet garnków czy nawigację samochodową. Oprócz tego podczas gali nowi członkowie Sieci Dziedzictwa Kulturowego Mazowsze otrzymali specjalne dyplomy.

  W tegorocznej, ósmej już edycji konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego wybrano najsmaczniejsze, najlepsze i najzdrowsze produkty żywnościowe wytwarzane na Mazowszu w 2014 r. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Do rywalizacji zgłoszono aż 147 produktów. W rezultacie wyłoniono 14 laureatów i przyznano 6 wyróżnień. Zwycięzcy otrzymali grawerton oraz wybraną przez siebie nagrodę rzeczową, np. grill, komplet garnków czy nawigację samochodową. Oprócz tego podczas gali nowi członkowie Sieci Dziedzictwa Kulturowego Mazowsze otrzymali specjalne dyplomy. Producenci żywności z całego województwa oceniani byli w dwóch grupach – producenci indywidualni i przedsiębiorcy produkujący żywność z przeznaczeniem na sprzedaż rynkową.

   Nagrodzony produkt – jakim jest miód ze spadzi iglastej jodłowej, to wyjątkowa odmiana miodu, która nie powstaje z nektaru zbieranego na łąkach, w ogólnie nie powstaje z nektaru. Pszczoły wytwarzają ten miód ze spadzi zbieranej w lasach jodłowych zlokalizowanych na terenie Doliny Radomki. Spadź jest wydzieliną, która została przefiltrowana przez układ pokarmowy owadów należących do grupy pluskwiaków równoskrzydłych (mszyce i czerwce). Żywią się one sokiem z rurek liści i igieł, natomiast nie przyswajają nadmiaru cukru. Wydalają go ze swoich układów pokarmowych, nie są to jednak odchody, a po prostu wydaliny. Na liściach i drzewach w lesie możemy je zaobserwować jako lepki płyn na powierzchni liści i igieł. Jest to właśnie spadź, która doskonale sprawdza się jako pożytek pszczeli dla rodzin umiejscowionych na przykład na skraju lasu.

    Miód ten zazwyczaj jest szarozielony o delikatnym smaku, mało słodki, czasem może być gorzkawy lub lekko kwaskowy. Odczuwany jest żywiczny aromat. Charakteryzuje się dużą lepkością i większą gęstością (jest cięższy) w porównaniu z miodem nektarowym. Krystalizuje trudno i nierównomiernie przyjmując postać drobnokrystaliczną lub grudkowatą – dotyczy to miodów o zabarwieniu jaśniejszym. Natomiast miody ciemnobrunatne mają konsystencję niejednorodną tzn. mogą ulegać rozwarstwieniu na część stałą i płynną. W porównaniu z miodem nektarowym odznacza się z reguły wyższą zawartością związków azotowych, mineralnych, dekstryn, enzymów, kwasów organicznych i substancji antybiotycznych. Oprócz dominujących cukrów prostych (nie mniej niż 60 %) glukozy i fruktozy oraz sacharozy i melecytozy występują w nim inne rodzaje cukrów, w tym niekorzystne dla pszczół jak: rafinoza, galaktoza i mannoza, stąd miody spadziowe nie stanowią dobrego pokarmu dla pszczół. Miody spadziowe z drzew iglastych odznaczają się aktywnością antybiotyczną. Ze względu na wysoką zawartość biopierwiastków makro i mikrośladowych miód ten powinien być stosowany jako odżywka w okresie rekonwalescencji, u osób z hiperwitaminozą, anemią oraz pracujących w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Ponadto działa w stanach zapalnych dolnych dróg oddechowych, w chorobach przemiany materii, chorobach przewodu pokarmowego, chorobach serca, naczyń krwionośnych, miażdżycy oraz schorzenia nerek, chorobach reumatycznych i schorzeniach skóry.

    Category: Bez kategorii

    Copyright by Paweł Słabik