NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

kupuj swiadomie

Sztuczna Inteligencja rozpoznająca twarze. cz.1.

rozpoznawanie twarzy psychologia wyglądu

Czy sztuczna inteligencja pozwoli nam żyć bezpieczniej dzięki siatce kamer rejestrujących każdy nasz ruch i przewidujących nasze intencje? Jak daleko pozwolimy na inwigilację społeczeństwa dla poprawy komfortu życia? W ostatnim czasie spotykam się z opinią, że monitoring miejski oraz prywatny odgrywają najważniejszą rolę w odnalezieniu sprawcy przestępstw i stanowią 70% składowej sukcesu. Być może, przez zawód jaki wykonuję, zwracam na to szczególną uwagę, ale uważam, że nagranie monitoringu to nie wszystko. Postanowiłem, że przygotuje dla Was wpis o rozwoju i wpływie sztucznej inteligencji, monitoringu, technologii w rozpoznawaniu twarzy i emocji na bezpieczeństwo na świecie, w Europie i w Polsce.

 

O sztucznej inteligencji, która powoli zaczyna odgrywać znaczącą rolę na świecie zapewne większość czytelników słyszała. Telefon, który można odblokować za pomocą twarzy już nikogo nie dziwi. Bez wątpienia sztuczna inteligencja rozwija się coraz szybciej i może być niebawem poważnym narzędziem do wykorzystania w polityce czy w reklamie. Tym bardziej, że na podstawie mimiki oraz zachowań ciała – nawet tych bardzo ograniczonych –  możemy odczytać intencje i emocje.

Po co telefonom nasza twarz i emocje?

Face ID,  bo tak nazywa się aplikacja, jest zainstalowana na najnowszym produkcie Apple, jubileuszowym smartfonie, iPhonie X. Apple nie było pierwszą firmą wdrażającą rozpoznawanie twarzy w smartfonie. Ale Face ID jest jak na razie najbardziej zaawansowaną technologią tego typu – to tak naprawdę cały Kinect, który został zminiaturyzowany do zestawu czujników i kamerek w górnej części smartfonu. To też pierwszy raz, gdy do rozpoznawania twarzy używane są kamerki z wykrywaniem głębi i 3D. Nie trzeba było czekać, aby napotkać informacje o Huawei, która robi wszystko, by nie ustępować konkurencji, a najlepiej ją prześcignąć i dlatego zaprezentował własną technologię, która w teorii ma działać lepiej niż Face ID i pojawi się w przyszłych smartfonach Huaweia. Będzie zawierać trzy komponenty pozwalające na budowę dokładnej, trójwymiarowej mapy twarzy.

 

Pojawia się pytanie: PO CO? Czy ma to być kolejne zabezpieczenie niemożliwe do złamania i polegać na badaniach biometrycznych jak czytnik linii papilarnych? Każdy kto ma chociaż małe pojęcie z zakresu informatyki wie, że nie ma zabezpieczeń nie do przełamania i że cały czas trwają prace nad pokonywaniem sieci zabezpieczeń, a „na każdego antywirusa tworzony jest nowy wirus”.

 

Diana Nowek z Instytutu Komunikacji Niewerbalnej tłumaczy, że firma Apple na początku 2016 roku kupiła startup Emotient, który tworzył aplikacje do rozpoznawania i mierzenia emocji w czasie rzeczywistym. Dla ciekawskich w posiadaniu takiej technologii jest również Facebook, Samsung, Google, Microsoft etc. Jakiś czas temu Facebook, otrzymał patent na czytanie emocji (nie wiadomo jednak, kiedy prawnie będzie to możliwe). FB chciałby podglądać użytkowników za pomocą przedniej kamery w smartfonach i komputerach w celu zbierania informacji dotyczących reakcji na konkretny rodzaj treści – które zaś dopasowywane by były do użytkownika. Można wnioskować, że taki sam zamiar ma Apple, który najzwyczajniej w świecie chce mierzyć emocje w celu zbierania danych do opracowania lepszych algorytmów – do znajomości waszych upodobań odnośnie produktów, reklam czy ludzi.

Category: Bez kategorii

Copyright by Paweł Słabik